Wirtualna, realna i dobroczynna. 1MILA 2020 za nami!
Zakończyła się tegoroczna, wyjątkowa edycja 1MILI. Przez całe wakacje trwała Wirtualna 1MILA, inicjatywa łącząca bieganie z pomaganiem. A następnie, w kolejne trzy niedziele września, odbyły się symboliczne finały tych wirtualnych zmagań, czyli kameralne imprezy na stadionach w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Poznajcie najszybszych w Polsce średniodystansowców – amatorów!
Tegoroczna edycja 1MILI miała być rekordowa w 4-letniej historii tej imprezy. Zawody zaplanowane były w trzech miastach i obejmować miały nie tylko koronny dystans 1 mili (1609,34 m), ale także biegi dla dzieci, sztafety 4x400m i sztafety rodzinne. Wszystko zatrzymało się, ale i zaczęło na nowo drugiej połowie marca. – Niewiele wtedy wiedzieliśmy, ale już było jasne, że w sezonie biegowym 2020 nic nie będzie wyglądało tak, jak sobie zaplanowaliśmy – wspomina Monika Pyrek, Prezes Fundacji Moniki Pyrek współorganizującej 1MILĘ. – Przyrzekliśmy sobie zrobić wszystko, by nie zostawić naszych biegaczy samym sobie w tym trudnym, dziwnym czasie i nie przerwać ciągłości organizacji 1MILI. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na hybrydę działań wirtualnych i tych „w realu”, oczywiście na miarę przepisów sanitarnych. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że to było rewelacyjne rozwiązanie – mówi Pyrek.
– W Wirtualnej 1MILI wzięło udział prawie 2000 osób, które łącznie wybiegały w naszej zabawie 43 684 mile. Tym samym staliśmy się jedną z największych w Polsce wirtualnych imprez biegowych – podsumowuje Ada Smokowska, Dyrektorka imprezy. – Imprezy wirtualne to nowy, specyficzny byt. Nie można porównywać ich z imprezami w tradycyjnej formule. Dlatego w naszej Wirtualnej 1MILI od początku postawiliśmy na zabawę, motywowanie ludzi do ruchu oraz dobroczynność – podkreśla. Ambasadorowie 1MILI – Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski i Bartek Olszewski – wybrali organizacje, które chcą wpierać. Zapisując się do zabawy, uczestnicy deklarowali dla którego teamu charytatywnego chcą biegać, a wybiegiwane mile były przeliczane na pieniądze na konkretny cel charytatywny. – Dzięki tak dużemu zaangażowaniu uczestników, udało się wykorzystać cały nasz charytatywny budżet w wysokości 10 000 zł. Beneficjentami tego wsparcia zostały Fundacja Cancer Fighters, wspierająca dzieci w walce z chorobą nowotworową, Fundacja Poland Bussines Run, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami oraz Przytulisko w Jadowie, ratujące bezdomne zwierzęta – wyjaśnia Smokowska.
Symboliczne 1MILE, czyli organizowane już „w realu”, kameralne zawody na dystansie 1 mili, były zwieńczeniem wirtualnej rywalizacji. Zawody były bezpłatne, ale dedykowane tylko uczestnikom Wirtualnej 1MILI. Obyły się przy znacznie ograniczonej liczbie startujących (limit 100 osób), ale wciąż w świetnej atmosferze i przy profesjonalnej oprawie. Zawody rozegrano we wrześniu w trzech miastach: 6 września na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, 13 września na stadionie MOS Kraków „Wschód” oraz 20 września na nowiutkiej bieżni poznańskiego stadionu POSiR-Golęcin. Każdy zawodnik dostawał imienny numer startowy, każdy był imiennie wyczytywany na start swojej serii, nad przebiegiem imprezy czuwali sędziowie PZLA, a całość była na żywo komentowana przez dziennikarza sportowego i współorganizatora 1MILI, Tomasza Smokowskiego.
Na warszawskiej edycji Symbolicznej 1MILI triumfowali Marcin Patecki z czasem 4:29.33 oraz Mariola Ślusarczyk, która wybiegała fenomenalny kobiecy rekord imprezy – 4:48.40. Zwycięzcą krakowskiej 1MILI z czasem 4:34.70 został Mikołaj Ciurla, podopieczny wybitnego średniodystansowca, Adama Czerwińskiego. Najszybszą kobietą okazała się Maria Bahranowska-Kilian, która pobiegła w czasie 5:39.89. W ostatnim, poznańskich finale imprezy zwycięzcami zostali Krzysztof Szymanowski, z najszybszym czasem tegorocznej edycji 1MILI – 4:25.69. Wśród kobiet triumfowała Violetta Maciołek, uzyskując rezultat 5:33.10. W Poznaniu padł też nowy rekord Polski mastersów w kategorii M55. Wywalczył go Robert Gajda, meldując się na mecie z wynikiem 5:14.44!
Wyjątkową atrakcją Symbolicznych 1MIL była obecność Ambasadorów. W Warszawie wystartował Bartosz Olszewski, czyli popularny Warszawski Biegacz, bloger i jeden z najlepszych w Polsce biegaczy-amatorów. W Krakowie i Poznaniu zawodnikom towarzyszyła jedna w najwybitniejszych biegaczek w historii polskiej lekkoatletyki, Joanna Jóźwik. Jóźwik przeprowadziła dla wszystkich biegaczy przedstartową rozgrzewkę, każdy mógł poradzić się Mistrzyni w kwestii strategii na bieg, zrobić sobie z nią zdjęcie i porozmawiać, a w trakcie zawodów pełniła rolę honorowego startera.
– Wierzymy, że w przyszłym roku będziemy mogli rywalizować już w tradycyjnej formule, spotkać się na bieżniach lekkoatletycznych w jak najszerszym gronie i kibicować sobie nawzajem – kończy z nadzieją Smokowski. Pełne wyniki i relacje zdjęciowe z imprez można zobaczyć na stronie internetowej www. 1mila.pl
—————————————————————————————————————————————————————
1MILA to wyjątkowa impreza biegowa dla amatorów, popularyzująca bieganie na bieżni. Tradycyjnie rozgrywana jest na stadionie, na dystansie 1609,34 m, przy oprawie godnej największych mityngów lekkoatletycznych. Ambasadorami imprezy są wybitni lekkoatleci Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski oraz najpopularniejszy bloger biegowy, Bartosz Olszewski.
W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, zabawa musiała częściowo przenieść się do świata wirtualnego i tym samym stać się Wirtualną 1MILĄ – wielką, ogólnopolską rywalizacją na 1 milę. Zwieńczeniem wirtualnej rywalizacji były kameralne zawody na dystansie 1609,34 m, czyli tzw. Symboliczne 1MILE, rozgrywane w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Udział w Symbolicznych 1MILAch był bezpłatny, ale zarezerwowany tylko dla osób, które zaangażowały się w Wirtualną 1MILĘ.
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu, wspierany przez Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa i Gminę Bielany oraz Miasto Kraków. 1MILĘ organizuje Fundacja Moniki Pyrek we współpracy ze Sportfolio Sp.z o.o. Imprezę wspierają: Żabka, Decathlon Polska, Oshee, Kinder Joy of moving oraz Garmin Polska. Partnerami medialnymi są Onet, Przegląd Sportowy oraz Gazeta Krakowska. Więcej informacji na www.1mila.pl , na Facebooku oraz Instagramie!