1 MILA to impreza połączona ze sportowym piknikiem rodzinnym. Chcemy, żeby była to dla Was okazja by aktywnie spędzić czas z całą rodziną i zaszczepić w swoim dziecku miłość do biegania. „Sport to dobra zabawa!” – takie właśnie wrażenie chcemy zakorzenić w świadomości dzieci!

Sport to dobra zabawa! – takie właśnie wrażenie chcemy zakorzenić w świadomości dzieci. To dlatego budujemy w strefie expo wielką, bezpłatną strefę sportowych aktywności Pho3nix Kids Zone. To dlatego dodaliśmy do programu naszego mityngu nową konkurencję – Sztafety Rodzinne.  Wreszcie, to dlatego Biegi Dzieci odbywają się na trzech różnych dystansach i na nieco innych zasadach:

Na 100 metrów biegną dzieci urodzone w latach 2020 – 2017. Na tym dystansie nie prowadzimy klasyfikacji. Nie mierzymy czasów i nie wyłaniamy zwycięzców. Każdy zawodnik otrzymuje na mecie medal za uczestnictwo w biegu.

Na 400 metrów biegną dzieci urodzone w latach 2016 – 2012. Na 800 metrów biegną dzieci urodzone w latach 2011 – 2008. Na tych dystansach prowadzimy klasyfikację w każdym roczniku, w podziale na płeć. Mierzymy czasy i wyłaniamy trzech najszybszych biegaczy i trzy najszybsze biegaczki w każdym roczniku na każdym z tych dystansów. Poza tym, każdy zawodnik otrzymuje na mecie medal za uczestnictwo w biegu.

Ja widzicie, w tym roku zrezygnowaliśmy z pomiaru czasu i klasyfikacji najmłodszych uczestników mityngu.

Co to jest LTAD i dlaczego to ważne?

Decyzję o zmianie sposobu rywalizacji dzieci poniżej 8. roku życia podjęliśmy w oparciu o rekomendacje zawarte w modelu długoterminowego rozwoju sportowca (LTAD – Long Term Athlete Development). Podstawowym założeniem modelu jest długofalowa progresja rozwoju sportowca, która maksymalizuje jego długoterminowy potencjał i radość z uprawiania sportu: od dziecka po wiek seniorski.

LTAD określa optymalne proporcje treningu, zawodów i odpoczynku w odniesieniu do biologicznego rozwoju i okresów dojrzewania zawodników (Balyi, 2013). Koncepcja LTAD zakłada, że sportowiec, trener i rodzice są przede wszystkim skoncentrowani na długoterminowych korzyściach, a nie na natychmiastowych, krótkoterminowych sukcesach w zawodach. Model LTAD został opracowany na podstawie badań w narodowych centrach sportu (Balyi, Higgs, Way, 2013), a następnie przyjęty przez wszystkie związki sportowe w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, jako ramy dla właściwego zarządzania procesami rozwoju młodzieży i nastolatków.

Udowodniono, że dzieci które nie rozwiną swoich podstawowych umiejętności motorycznych do 12 roku życia, nie będą miały szans na osiągnięcie swojego potencjału sportowego. Nabywanie podstawowych umiejętności motorycznych we wczesnym okresie życia
pozwala dzieciom nawiązać pozytywny związek ze sportem i aktywnością fizyczną, co finalnie zwiększa prawdopodobieństwo pozostania sporcie i późniejszej specjalizacji. Ukierunkowanie dzieci na wynik w początkowych fazach rozwoju sprzyja z kolei wczesnej specjalizacji,  nie dając szansy na równomierną pracę nad fundamentalnymi zdolnościami motorycznymi.

Wychowanie przez sport

Biegi na 100 metrów (startu tu dzieci w wieku od 3 do 7 lat) na mityngu 1 MILI to początek sportowej przygody młodych adeptów lekkiej atletyki. Na linii startu stają często po raz pierwszy w życiu, poznają specyfikę zawodów, procedury z tym związane. Po raz pierwszy odbierają pakiet startowy, na ich koszulce znajduje się numer startowy, uczestniczą w rozgrzewce, słyszą komendę startera i biegną na wystrzał pistoletu startowego. Dla wielu to nie lada przeżycie, któremu towarzyszy bardzo dużo emocji. Chcemy pokazać maluchom piękno sportu, ruchu na świeżym powietrzu, nauczyć ich brać udział w zawodach – w najmłodszych latach bez prowadzenia klasyfikacji.

 

Motywacja wewnętrzna

Pragniemy w dzieciach obudzić motywację wewnętrzną. Jak będą starsze i poznają specyfikę zawodów,  zadecydują czy chcą uczestniczyć w rywalizacji. Chcemy by traktowały bieganie jako fascynującą przygodę, a nie poprzez pierwsze skojarzenie związane z rywalizacją i pewnego rodzaju stresem. Najmłodsi dopiero poznają siebie, uczą się w czym są dobre, w czym czują się najlepiej. Uczestnictwo w nowych aktywnościach daje im możliwość poznania, a brak klasyfikacji i rywalizacji uchroni przed jej negatywnym skutkiem, czyli obniżeniem poczucia własnej wartości.

Medal dla każdego

Dzieci chcą się bawić, a ruch jest tego doskonałą formą. Na mityngu 1 MILI dajemy najmłodszym okazję, by przekonali się czy ta forma jest dla nich odpowiednia, by obyli się z atmosferą zawodów, wzięli udział w fajnej imprezie i cieszyli się z tego. Każdy otrzyma wyjątkowy medal na pamiątkę tych radosnych i aktywnych chwil!

Zapraszamy na start zarówno dzieci, jak i dorosłych już 3 czerwca na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie!