Czym skorupka za młodu nasiąknie. To powiedzenie zna niemal każdy, i niemal wszyscy wiedzą jak ważną rolę w rozwoju odgrywa regularne uprawianie sportu przez dzieci.

Zalecenia WHO, czyli uprawianie sportu przez dzieci siedem dni w tygodniu przez 60 minut spełnia zaledwie 15 % badanych w wieku 11-17 lat. Brak chęci dzieci spowodowana łatwym dostępem do technologii i uczestnictwo w wirtualnym świecie,  brak czasu rodziców sprawiają, że aktywności w życiu najmłodszych jest coraz mniej!

Sport – jedna z dróg wychowania

Biegi na 100 metrów (dzieci w wieku od 3 do 7 lat) na mityngu 1 MILI to początek sportowej przygody młodych adeptów lekkiej atletyki. Na linii startu stają często po raz pierwszy w życiu, poznają specyfikę zawodów, procedury z tym związane. Po raz pierwszy odbierają pakiet startowy, na ich koszulce znajduje się numer startowy, uczestniczą w rozgrzewce, słyszą komendę startera i biegną na wystrzał pistoletu startowego. Dla wielu to nie lada przeżycie, któremu towarzyszy bardzo dużo emocji. Chcemy pokazać maluchom piękno sportu, ruchu na świeżym powietrzu, nauczyć ich brać udział w zawodach – w najmłodszych latach bez prowadzenia klasyfikacji. W starszych kategoriach klasyfikacja jest prowadzona – dzieci w tym wieku są już gotowe by nauczyć się radzić zarówno z porażkami, jak i zwycięzcami. Na 1 Mili każdy jest wygranym – na mecie na szyi wszystkich uczestników zawisną medale.