Zapisałeś_aś się na swoje pierwsze zawody, ale nie wiesz czy wytrzymasz? Nie martw się! To myśl, która towarzyszy w większości czynności, wykonywanych po raz pierwszy w życiu! Dystans jednej mili jest dla każdego!

Jeśli nie jesteś pewny_a swojego tempa zastosuj metodę negative split.
To metoda w której nastawia się na pokonanie drugiej części dystansu szybciej, niż pierwsza. Zastosowanie tej metody podczas biegu na jedną milę, pozwala na komfortowe ukończenie dystansu.
Bieg rozpocznij luźno, w tempie konwersacyjnym, nie daj się ponieść emocjom i wrzawie podczas startu na stadionie! Pierwsze okrążenie przebiegnij spokojnie, bez większego zmęczenia. Dołącz do grupy, która pokonuje dystans podobnym tempem. Dodatkowe osoby ochronią Cię od wiatru, zmotywują i sprawią, że czas minie szybciej. Jeśli po dwóch okrążeniach czujesz się dobrze, możesz się rozkręcać! Wyprzedź grupę, zmień ich na prowadzeniu, słuchaj wrzawy kibiców i dopingu komentatora Tomasza Smokowskiego. I tym sposobem zostało już tylko jedno okrążenie! Zaciśnij zęby i przyśpiesz, daj się ponieść stadionowym emocjom! Teraz jest moment by powalczyć z czasem i zmęczyć się. Metoda negative split świetnie sprawdzi się dla początkujących biegaczy.

Korzyści:
lepsze samopoczucie podczas biegu – nic tak nie męczy jak szybki początek, który często determinuje cały bieg. Zacznij na hamulcu ręcznym, nawet jeśli będziesz się czuł/a świetnie. Zostaw siły na drugą część dystansu.
lepszy wynik na mecie – zaczynając spokojnie, zostawisz siłę na przyspieszenie ostatnich dwóch kilometrów!
poznanie swoich możliwości – dla początkującego biegacza zdecydowanie lepiej zacząć za wolno, niż za szybko. Zdobywając doświadczenie, na kolejnych zawodach będziesz wiedział_a czy tempo było odpowiednie, czy może warto zacząć nieco szybciej. Poznaj siebie i baw się bieganiem!