Zapisałeś_aś się na swoje pierwsze zawody, ale nie wiesz jak rozłożyć tempo podczas biegu! To normalne! Oszacowanie prędkości będzie o wiele łatwiejsze, jeśli zdobędziesz doświadczenie. Uwaga! Właśnie je zdobywasz!

Jeśli nie jesteś pewny_a swojego tempa zastosuj metodę negative split.
To metoda w której nastawia się na pokonanie drugiej części dystansu szybciej, niż pierwsza. Zastosowanie tej metody podczas biegu na pięć kilometrów, pozwala na komfortowe ukończenie dystansu.
Bieg rozpocznij luźno, w tempie konwersacyjnym, nie daj się ponieść emocjom i wrzawie podczas startu na stadionie! Połowę dystansu pobiegnij komfortowo, bez większego zmęczenia. Zbadaj swoje samopoczucie i możliwości danego dnia! Jeśli czujesz się dobrze – lekko przyspieszaj. Zobaczysz, że komfort biegu Cię nie opuści i zachowasz siły do ostatniego kilometra! A doping w okolicach mety oraz na stadionie lekkoatletycznym poniesie Cię – tym razem skorzystaj z magii finiszu na bieżni!

Korzyści:
lepsze samopoczucie podczas biegu – nic tak nie męczy jak szybki początek, który często determinuje cały bieg. Zacznij na hamulcu ręcznym, nawet jeśli będziesz się czuł/a świetnie. Zostaw siły na drugą część dystansu.
lepszy wynik na mecie – zaczynając spokojnie, zostawisz siłę na przyspieszenie ostatnich dwóch kilometrów!
poznanie swoich możliwości – dla początkującego biegacza zdecydowanie lepiej zacząć za wolno, niż za szybko. Zdobywając doświadczenie, na kolejnych zawodach będziesz wiedział_a czy tempo było odpowiednie, czy może warto zacząć nieco szybciej. Poznaj siebie i baw się bieganiem!