Kilka tygodni temu prosiliśmy Was o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej tego, jak pandemia wpływa na Wasze biegowe życie i decyzje związane ze startami. Dzisiaj wracamy do Was z wynikami. W badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy osób (!). Dziękujemy ogromnie za takie zaangażowanie. Przeczytajcie, jak na naszych oczach zmienia się rynek biegowy.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 27 stycznia – 5 lutego 2021 przez Związek Organizatorów Sportu Masowego, którego jesteśmy członkiem. Badaniu zostali poddani uczestnicy imprez masowych, a udział w ankiecie wzięły dokładnie 10 334 osoby –  71,29% respondentów stanowili mężczyźni, a 28,71% kobiety.

 

NEGATYWNY WPŁYW PANDEMII

53,2% uczestników badania stwierdziło, że wskutek pandemii ograniczyło swoją aktywność fizyczną, 63,3% odczuwa nasilenie stresu, u 70% respondentów nastąpiło pogorszenie nastroju, a 88,7% ograniczyło kontakty z innymi ludźmi.

 

MNIEJ STARTUJEMY, ALE CHCEMY STARTOWAĆ

Zaledwie 17,4% badanych aktualnie odczuwa lęk przed udziałem w masowych imprezach sportowych, a równolegle, 95,5% badanych deklaruje start w czasie pandemii, jeżeli na zawodach zostaną wdrożone procedury z zakresu reżimu sanitarnego. 46% badanych uważa, że ograniczenia dotyczące masowych imprez sportowych są niezbędne, ale nie zgadza się z ich formą.

Uczestnicy imprez masowych pozytywnie oceniają starania organizatorów dotyczące bezpieczeństwa. 89% badanych pozytywnie ocenia wdrożone przez organizatorów procedury sanitarne. 

NIE LUBIMY IMPREZ WIRTUALNYCH

Wyniki badań pokazały wyraźnie, że biegi wirtualne nie stanowią alternatywy dla tradycyjnych imprez, ani z perspektywy zawodnika, ani organizatora.

Połowa z przebadanych osób  brała udział w biegach i innych zawodach wirtualnych w czasie pandemii.

51,9% z nich negatywnie ocenia te doświadczenia. Ocena ta drastycznie kontrastuje z ocenami realnych eventów sportowych, które zazwyczaj są oceniane bardzo pozytywnie przez zdecydowaną większość ich uczestników (często ponad 90%).

Niemal 1/3 badanych uważa, że biegi wirtualne powinny być bezpłatne. A kolejne 35,6% badanych nie zapłaci za taki bieg więcej niż 25 złotych (a to cena nie pokrywająca kosztów produkcji i wysyłki pakietu startowego takiego biegu).

 

CZEKAMY NA NORMALNOŚĆ!

Zawodnicy są głodni startów w normalnych zawodach. Ponad 78% chce wrócić do startów od razu, jak to tylko będzie możliwe. 93% respondentów deklaruje, że po odblokowaniu imprez będzie startować tyle samo lub nawet więcej niż wcześniej.

 

Pełny raport z badania opublikowany zostanie w najbliższych tygodniach. Będziemy Was o tym informować!

O organizatorze badania:

Związek Organizatorów Imprez Masowych zrzesza organizatorów imprez sportowych (biegowych, rowerowych, triathlonowych, rolkarskich, itd.) oraz firmy działające na rzecz całej branży, m.in. producentów medali i pucharów, koszulek czy firmy świadczące usługę pomiaru czasu. Więcej informacji na www.sportmasowy.pl