Gry i zabawy sportowe to jedna z najlepszych form spędzenia czasu z dzieckiem aktywnie. Pomagają one redukować stres, budować zwinność, szybkość, równowagę. Ale nie tylko! Odpowiednio przeprowadzone wpływają na zdolność koncentracji, co przydaje się w szkole i na zawodach. 

Nie wiesz, jak się bawić z dzieckiem na sportowo? Edyta Duklanowska, trenerka Ducla Academy, przygotowała dla Was cztery przykłady zabaw lekkoatletycznych. Pomogą one przygotować malucha do startu w Kinder Joy of moving Biegach Dzieci. Sprawią także, że mały sportowiec będzie sprawniejszy i zdrowszy!

Na początek jednak trochę teorii…

Czym są gry i zabawy ruchowe?

Gry i zabawy ruchowe kojarzymy głównie z przedszkola i szkoły podstawowej. To do nich zaliczają się między innymi takie zabawy jak „berek”, czy „zbijak”. Wraz z wiekiem dziecka gry nabierają nieco większego rozmachu. Dorosły wprowadza bardziej szczegółowe zasady, dochodzi także element rywalizacji.
Zawsze jednak łączy je jedno: zabawowy charakter. Podczas organizowanych gier i zabaw dziecko powinno czuć się dobrze i komfortowo. Idealna zabawa to bowiem taka, w której młody sportowiec się zatraci w sposób niewymuszony. Wtedy nasze cele związane z przemyceniem dodatkowych wartości danej zabawy, zrealizują się niejako samoistnie.

Dobra gra i zabawa ruchowa – czyli jaka?

Przede wszystkim reguły gry powinny być zrozumiałe dla dziecka. Dla 3-letniego maluszka dobrą zabawą ruchową może być nawet udawanie zwierzątek i skakanie przez drobne przeszkody. Starsze dzieci potrzebują już nieco więcej zaangażowania i wyobraźni.
Ponadto wciągająca gra lub zabawa ruchowa powinna być dostosowana do aktualnej sprawności dziecka. W przeciwnym razie malec szybko się zniechęci, a w najgorszym wypadku – na dobre odwróci od aktywności fizycznej.
Poniższe przykłady gier i zabaw zostały stworzone z myślą o dzieciach w wieku szkolnym. Jednak niektóre elementy możesz wykorzystać do zabaw z przedszkolakiem. Potraktuj je zatem jako inspirację, by dopasować je do możliwości i preferencji Twojego dziecka.

 

Gry i zabawy ruchowe – budowanie ogólnej sprawności dziecka

Przygotowane przez Edytę inspiracje pomogą Ci pracować nad ogólną sprawnością dziecka. W szczególności wpływają one na mobilność i gibkość. Wykorzystanie niewielkiej piłki sprawi, że dziecko będzie się nie tylko dobrze bawiło, ale równocześnie pracowało nad czuciem wzrokowym oraz czuciem własnego ciała. Zwinność i refleks mogą przydać się podczas startu w Biegu Dzieci 🙂
Ponadto zaproponowane gry i zabawy mają realny wpływ na rozwój koncentracji. Regularnie wdrażane pomogą Twojemu dziecku skupić na zadanych czynnościach.

Do wykonania ćwiczeń nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, ani infrastruktury sportowej. Wystarczy piłka tenisowa lub inna, o podobnej wadze i wielkości. Grunt, aby nie był zbyt duża i ciężka.
A zatem – zaczynamy!

 

Rozgrzewka z piłką

Najlepsza będzie piłka tenisowa. Nie masz takiej pod ręką? Nie pędź specjalnie do sklepu. Wykorzystaj tę, którą masz w domu.
Na początek odmierz 10 dużych kroków, zaznaczając dystans. Może być kreska zrobiona butem lub ustalony dystans np. od latarni do latarni, od ławki do ławki itp. Następnie przystępujecie do zadań. Możesz wydawać dziecku polecenia, ale jeszcze lepiej, jeśli przyłączysz się do gry.

• Spacerując, dziecko podrzuca piłkę w górę. Rzuca prawą ręką – łapie lewą i odwrotnie. Cały czas przesuwa się jednocześnie wzdłuż ustalonego odcinka. Gdy dotrze do celu, ćwiczenie należy wykonać, wracając tyłem. Całość należy powtórzyć 3 razy. Ważne: wzrok cały czas ma być skoncentrowany na piłce.

• Spacerując, dziecko odbija piłkę o podłoże (kozioł). Ale żeby było trudniej, robi to naprzemiennie – raz lewa, raz prawa ręka. Ćwiczenie należy wykonać dwukrotnie, poruszając się wprzód i w tył.

• W pozycji podporu dziecko turla przed siebie lekko piłkę. Robi to naprzemiennie – raz prawą, raz lewą ręką. Stale przy tym przesuwa się do przodu. Gdy dotrze do celu, zadanie wykonuje tyłem. Nie będzie to łatwe, ale nie poddawajcie się! Ćwiczenie wymaga dużej koncentracji, ażeby piłka nie uciekła za daleko.

• Pozycja wyjściowa: stanie w miejscu. Ruch: dziecko wyrzuca piłkę w górę, w tym samym czasie dotyka rękoma podłoża, po czym ponownie chwyta piłkę. Zadanie zaliczone, wtedy kiedy w pełni zdoła 10 razy wyrzucić i złapać piłkę. Wzrok skoncentrowany na piłce, mocny wyrzut, aby był czas na dalszą część zadania. Szybkość i zwinność, a przede wszystkim refleks ,na pewno się przydadzą!

 

Część główna

• Ustaw 2 znaczniki (mogą to być buty, butelki z wodą, itp.) w odległości 1 metra. Dziecko podrzuca piłkę w górę, w tym czasie musi zdążyć dotknąć lewego i prawego znacznika. Łapie piłkę. Powtarza zadanie 10 razy.
Tu kluczem do sukcesu jest refleks i koncentracja. Nie martwcie się, jeśli na początku nie do końca to ćwiczenie się udaje. Trening czyni mistrza!

• Kolejne zadanie. Dziecko podrzuca piłkę w górę i obiega przeszkodę po prawej stronie. Łapie piłkę. To samo należy wykonać, obiegając przeszkodę lewą stroną. Ćwiczenie warto powtórzyć 3 razy.

• Do tego ćwiczenia będziecie potrzebowali ścianę. Dziecko uderza piłką o ścianę i w tym czasie wykonuje obrót wokół własnej osi. Łapie piłkę. Zadanie zaliczone po wykonaniu zadania poprawnie 6 razy.

 

Ćwiczenie matematyczne na koncentrację i wyciszenie

Dziecko staje w miejscu i wykonuje wyrzut piłki do góry. Przy każdym ruchu odlicza głośno, zaczynając od liczby 30. Schodząc co 3 oczka, łapie piłkę.
Czyli: podrzut – 30 – chwyt piłki. Podrzut – 27 – chwyt piłki. Ważne! Gdy uczestnik pomyli się w liczeniu lub nie złapie piłki, zaczyna od początku. Gra zaliczona jest wtedy, gdy bez pomyłki odliczy do 0, nie upuszczając piłki.

 

Kinder Joy of moving Biegi Dzieci – zapisy trwają!

Kinder Joy of moving Biegi Dzieci to bezpłatne zawody dziecięce i młodzieżowe na dystansach: 100m, 400m, 800m.
Odbywają się na bieżni lekkoatletycznej w Warszawie (11.09.2021) i Poznaniu (26.09.2021). Dowiedz się więcej >>

 

NASZA EKSPERTKA:

Edyta Duklanowska – z wykształcenia fizjoterapeutka, trenerka lekkiej atletyki, nordic walkingu oraz trenerka personalna. Ze sportem – najpierw jako zawodniczka, teraz trenerka – związana już od 20 lat. Wielkokrotna medalistka Mistrzostw Polski na dystansach sprinterskich. W 2000 roku ustanowiła rekord Polski 13-latków w biegu na dystansie 60 m. Doświadczenie zebrane przez lata współpracy z najlepszymi polskimi trenerami, a potem podczas studiów na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wykorzystuje dzisiaj w pracy ze swoimi zawodnikami .
Przygotowuje amatorów do biegów na dystansie od 5km do maratonu. Jednak największą pasją Edyty jest praca z dziećmi i młodzieżą w Ducla Academy, gdzie prowadzi treningi dla najmłodszych biegaczy. Ich szczęście, zdrowie, wszechstronny rozwój i radość z uprawiania sportu to jej prawdziwa misja!