Ciepłe, słoneczne dni, to idealna okazja, by wybrać się z całą rodziną do parku lub lasu. Jednak podczas gdy dorośli lubią zatopić się w kojącej ciszy wśród zieleni, dzieci wolą się wtedy porządnie wyszaleć. Warto to wykorzystać! Szczególnie, że wielkimi krokami nadchodzą Kinder Joy of moving Biegi Dzieci! Dlatego skorzystaj z naszych wskazówek i oprócz zwykłego spaceru, zorganizuj maluchom prawdziwy trening lekkoatletyczny.

O kondycję fizyczną dzieci należy dbać przez cały rok. Najczęstszymi sposobami na wyciągnięcie maluchów z domu, są wycieczki rowerowe (w sezonie letnim), bądź biegówkowe (w sezonie zimowym). Jednak oprócz sportów wytrzymałościowych, warto wprowadzić do codzienności gry i zabawy ruchowe, które nie tylko zachęcą dzieci do podejmowania ruchu, ale także rozbudzą w nich wyobraźnię i pozytywne skojarzenia z aktywnością. Więcej o roli gier i zabaw sportowych znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Umieściliśmy tam również kilka pomysłów na zabawy lekkoatletyczne z piłką.

W tym tekście chcemy Ci przedstawić dodatkową porcję inspiracji na zorganizowanie rodzinnego treningu lekkoatletycznego. Możesz go zrealizować w parku lub lesie. Żadne z Was nie musi odznaczać się przy tym wysoką sprawnością fizyczną. Nie potrzebujecie też specjalistycznego sprzętu sportowego. Liczy się chęć i dobra zabawa!

Ważne: nie patrzcie na to, kto zrobi zadanie szybciej, lepiej, dalej. Liczy się poprawne jego wykonanie i radość z ruchu i osiągniętego celu!

 

Tor przeszkód

Przygotujcie wspólnie tor przeszkód (pozwól dziecku wymyślać także zadania). Może to być np.

– bieg do drzewa,

– kolejny etap pokonujecie „żabką”, aż do kolejnego drzewa;

– powrót slalomem wokół ułożonych wcześniej kamyków;-

– na koniec wykonujecie po 10 „pajacyków”.

Rzut do celu

Przygotujcie kamyki i szyszki. Wyznaczcie cel rzutu. Może to być np. okrąg ułożony z szarfy lub chusty. Rzuty wykonujcie raz lewą, raz prawą ręką. Stopniowo oddalajcie się od celu.

Zabawa na równowagę

Znajdźcie zwalony pień drzewa. Zadanie wykonane, gdy z sukcesem pokonanie go po 5 razy.

Zabawa skoczna

Wyznacz na ziemi długą linię. Stańcie po jej lewej stronie. Na hasło „niebo” przeskakujecie na prawą stronę. „Ziemia” – na lewą. „Las” – ustawiacie się okrakiem, linia przebiega między nogami.  Na początku wydawanie poleceń odbywa się powoli, z czasem przyspieszasz. Jako prowadzący możesz robić też zmyłki. Liczy się więc skupienie i refleks uczestników zabawy.

 

Jak widzisz, gry i zabawy ruchowe z dzieckiem nie wymagają szczególnego przygotowania. Jedyną przeszkodą może być brak pomysłów na ich realizację. Ale od czego macie nas!

Zaglądajcie regularnie na stronę 1Mila.pl. To właśnie tu, aż do września będziemy regularnie dostarczać Wam wiedzy i inspiracji na zabawy, które przygotują najmłodszych do udziału w Kinder Joy of moving Biegach Dzieci oraz pomogą usprawnić cał